Na rynku jest niesłychanie dużo dostępnych surowców, z których istnieje możliwość wykonać grób, jak również pomnik. Powinniśmy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne jakie najprawdopodobniej będą panować.

 

Jeśli zależy ci na tym, ażeby grób był trwały oraz nie będzie trzeba w przyszłości robić żadnych poprawek, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór granitu. Zarówno pomniki jak i nagrobki granitowe są wykonane z bardzo trwałego materiału, który jest odporny na zewnętrzne czynniki. W obecnych czasach plusem jest też to, że jedna firma wykonuje zarówno pomniki jak również nagrobki, co ułatwia szukanie w parunastu miejscach. Istnieje możliwość załatwić wszystko za jednym razem. Bardzo ważna jest tu dobra jakość produktu oraz świadomość, iż tego typu gróbbędzie dobrze wykonany oraz chroniony na kilkanaście lat. Są także do wyboru różnorodne barwy od pospolitego czarnego po czerwone, beżowe, szare czy nawet białe. Cena grobów wykonanych z granitu jak i pomników zależy od tego, jak duży ma być grób i czy nasz pomnik jest to standardowy projekt, czy jest to osobisty projekt.

 

Co do ceny ma również znaczenie kolor granitu. Wówczas ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy. Zazwyczaj najniższy próg to wydatek ponad dziewięciu złotych po blisko pięćdziesięciu tysięcy. Funkcjonuje dużo firm, które produkują tego typu groby, tak więc w każdej chwili jest możliwość swobodnego wyboru. Dobrze jest wykonać od razu nagrobki Mława, dlatego że wówczas będzie po pierwsze od razu wszystko dopasowane, a po drugie zawsze można wówczas ubiegać się o zniżki. Jeżeli chodzi o utrzymanie w czystości takich grobów, nie jest to skomplikowane zajęcie i nie potrzeba większych środków czystości. W większości groby czyścimy po zimie jak i po wiośnie. Granit jest materiałem, który będzie sprawował się bardzo dobrze a także będzie odporny na plusowe czy minusowe temperatury. Co więcej nie będzie miał dla niego większego znaczenia deszcz czy śnieg. Nawet w sytuacji, kiedy na grobie będą żywe rośliny z wodą i wiatr przewróci je i woda się wyleje to nie będzie mieć żadnego wpływu na materiał ani też nie zostawi trwałego śladu. Ze środków do mycia jest możliwość śmiało używać normalnego płynu do mycia naczyń, czy raz na jakiś czas użyć octu, co nada połysk naszemu pomnikowi.

 

Trzeba pamiętać, aby jedynie nie natłuszczać ani nie pastować grobu wykonanego z granitu. Ten materiał ma swój połysk i dlatego nie jest mu potrzebne żadne inne ulepszenie. Granit jest teraz coraz to częściej wybieranym materiałem na pomniki a także nagrobki właśnie ze względu na swoje właściwości. Jest też to materiał ogólnie dostępny, więc nie jest to ogromny kłopot, by data realizacji naszego zamówienia była dość krótka. Wiemy przecież iż branża pogrzebowa rządzi się swoimi prawami i dlatego nie da się przewidzieć, kiedy komu będzie potrzebny nagrobek.

 

Dlatego firmy specjalizujące się w tej branży są dobrze przygotowane na tego typu sytuację i dlatego zawsze posiadają w rezerwie materiał. Jeśli zaś chodzi o standardowy czas oczekiwania na tego typu granitowe nagrobki oraz pomniki to także nie musimy długo czekać.