Msza dla bardzo wielu katolików to największe wydarzenie w ciągu tygodnia. Msza to także według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są także różne typy takowych mszy. Oprócz mszy, które odprawiane są w niedzielę, wyróżnia się inne ważne msze w trakcie roku. Święta, w których jako praktykujący katolik należy brać udział to przede wszystkim Wielkanoc, Boże Narodzenie, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku oraz Pierwszy dzień roku to także czas, gdy osoby wierzące udają się na mszę świętą w kościele. Wierzący zbierają się wtedy w swoich własnych świątyniach na mszy, ażeby podziękować Bogu za swoje dotychczasowe życie, różne sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia jest podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Druga zaś część to Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, że jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak również od nas, ponieważ według chrześcijańskiej wiary także jesteśmy dziećmi Boga. Sama msza święta zaczyna się od procesji, jeśli jest jakaś specjalna uroczystość. Potem kapłan daje znak krzyża a wierni zgromadzeni w kościele powtarzają razem z kapłanem ten znak. Tak samo msza kończy się błogosławieństwem. Kolejnym krokiem jest także akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, że jesteśmy grzeszni. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do modlitwy. Następnie ksiądz dociera do zasadniczej części mszy swiętej. Jest to pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie i liturgia słowa. Należy także zaznaczyć, że dwa czytania nie na każdej mszy są czytane. Na mszy świętej w tygodniu najczęściej ksiądz czyta tylko jedno czytanie. Psalm także nie za każdym razem jest identycznie śpiewany. W zależności od tego, czy jest czas Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to inne są końcówki danego psalmu. Wówczas w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w czasie wielkiego postu nie śpiewa się Alleluja. Za to w okresie świąt wigilijnych w kościele dołącza się także podczas mszy śpiewanie kolęd. Co mszę kapłan wygłasza też własne kazanie. Kazanie jest tuż po odczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień tygodnia taka wymowa jest inna.

 

Kluczowym punktem takiej mszy świętej jest również przyjęcie komunii świętej. Wówczas wszyscy katolicy zbierają się zazwyczaj pod ołtarzem, bo tam ksiądz udziela komunii. Daje on komunię świętą prosto z kielicha bezpośrednio do naszych ust. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, że wierni obecni na mszy przychodzą na środek i tam ksiądz lub kilku księży (co zależy od ilości wiernych), przychodzą i udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze ludzie przychodzą do świątyni całymi rodzinami. Już nawet małe dzieci są zabierane do kościoła, ażeby od najmłodszych lat poznawały swoją kulturę a także wiarę. Znakomita większość tych dzieci przygotowywana jest do przyjęcia Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla praktykujących katolików.