Wiek starczy, dla każdego zdaje się być kłopotliwy patrząc pod względem finansowym, ale głównie zdrowia. Traf spowodował, że żyjemy w dobie technologii, która stara się zwyciężyć wiele dolegliwości występujących po sześćdziesiątym r.ż. Z tego powodu jesteśmy w stanie pracować dłużej, widzieć lepiej a także słyszeć wyraźniej. Najnowsze badania dotyczące słuchu potwierdzają, że ludzie przestrzegający zdrowej diety a także spędzających co najmniej godzinkę dziennie na ćwiczeniach, cierpią na znacznie mniejszą liczbę schorzeń związanych ze słuchem.

Badanie wykazało też, iż pacjenci spędzający na śnie siedem do ośmiu godzin, znacznie lepiej znosili zmiany dotyczące zaburzeń słuchowych. Okazuje się, iż nawet właściwe warunki snu, potrafią wpłynąć na kondycję uszu. Stałe zatykanie ucha w trakcie snu, skutkuje nadmierną produkcją woskowiny w naszych uszach. Z tego powodu ucho zaczyna się stopniowo zatykać, aż do całkowitej głuchoty. Później niezbędna będzie pomoc lekarza. To zjawisko jest znane, ale niestety w większości bagatelizowane przez pacjentów. W badaniu tylko co szósty badany cierpiał na problemy ze słuchemproblemy słuchowe. Jednakże problemy te nie były na tyle poważne, aby podejmować decyzję o użyciu laryngolog badanie strzelno. Tylko 2 % badanym, zostało polecone, aby zastosowali aparat słuchowy. Wskazanie doktora zostało poparte indywidualnymi badaniami, natomiast pacjenci używali go wyłącznie w sytuacjach dużego hałasu.

Obecnie technologia znakomicie pomaga nam w bardzo wielu obowiązkach. Jednakże nie zapominajmy, że jest ona wyłącznie środkiem zastępczym bardzo często naszego organizmu i nie zastąpi w stu procentach efektów zdrowego trybu życia.