Tworzenie ogrodu oraz jego pielęgnacja to czynności, jakie są bardzo dużym hobby wielu ludzi. Posiadanie swojego kawałka ziemi a ponadto możliwość pracowania w nim wielu ludziom przynosi relaks, szczęście oraz ukojenie. Jak zaprojektować swój ogród, by spełniał oczekiwania nawet bardzo wymagających działkowiczów? Jak w projektowaniu ogrodu wykorzystać kostka granitowa? Czym są otoczaki oraz w jakich miejscach najczęściej znajdują zastosowanie? Planowanie i projektowanie ogrodu uzależnione jest od wielu czynników. Wśród najistotniejszych odróżnia się: rozmiar dostępnej powierzchni, zastosowanie tego skrawka zieleni, wiedza ogrodnicza, możliwości ekonomiczne a także finansowe, a także gusta osób, będących inwestorami ogrodu.

Zastanawiając się nad rozłożeniem poszczególnych elementów należy wyodrębnić strefy przeznaczone do odpoczynku, oraz kącik z uprawami. Żeby uatrakcyjnić wizerunek a także odbiór działki dobrze jest zainwestować w kamień ogrodowy. To materiał , który posiada wyjątkowo ciekawą i oryginalną fakturę. Stanowi niebanalny detal dekoracyjny, jak również daje wiele dobra. Najczęściej stosowany jest do wyłożenie konkretnego obszaru, jako opaska domku jednorodzinnego lub jako otoczenie oczka wodnego. Następnym elementem dekoracyjnym ogrodu jest kostka granitowa. To wyrób będący ciekawą ozdobą, jak również wielce funkcjonalny.

Najistotniejszymi cechami i właściwościami tego rodzaju kostek jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, wysoka wytrzymałość na oddziaływanie warunków pogodowych, prostota ułożenia, itp. W ofercie producentów są zamieszczone też otoczaki – fragmenty skał z zaokrąglonymi krawędziami, stanowiące element ozdobny działki.