Korekcję zgryzu przeprowadza się w chwili obecnej w dość zwykły sposób, wykorzystując do tego celu różnorodne rodzaje aparatów ortodontycznych. Wśród nich wyróżniamy zarówno zdejmowane jak i stałe. Stałe są na pewno dużo lepsze. Ze zdejmowanych aparatów mogą zresztą korzystać tylko dzieci, dlatego osoba dorosła, która ma krzywy zgryz, od razu powinna patrzeć wyłącznie na ofertę stałych aparatów. Ta oferta została jednakże w ostatnim czasie mocno rozbudowana.

Dziedzina ortodoncji poszła znacznie do przodu i właśnie dlatego oferuje osobom różne nowoczesne rozwiązania. Dzięki nim dosłownie każdy jest w stanie zapewnić sobie wspaniały uśmiech. A ze krzywym zgryzem na pewno należy zawalczyć. Ten problem nie jest wyłącznie kłopotem estetycznym, bo oprócz tego, że z pewnością pogarsza wygląd zewnętrzny, to przede wszystkim może destrukcyjnie oddziaływać na stan zębów, powodując ich osłabienie i często stają się podstawą licznych innych zaburzeń zdrowotnych.

Aparaty ortodontyczne zakładane na stałe przywracają naszym zębom prawidłowe ustawienie i w ten oto prosty sposób korygują zgryz. Budowa aparatu stałego za każdym razem będzie się składać z podobnych elementów, czyli przede wszystkim z zaczepów a także niedużych pierścieni, których to typy dostosowywane są poprzez specjalistę do zębów każdego pacjenta. Te elementy przytwierdza się później do zębów na stałe. Pierścienie są w pewnym sensie stelażem, gdyż to właśnie one mocowane są do trzonowców i dlatego uniemożliwiają aparatowi samodzielne przesuwanie się. W tego typu aparatach zasadniczą funkcję odgrywają też zamki. Swego czasu aparaty stałe tworzono tylko i wyłącznie z metalu, zaś na dzień obecny właściwie każdy pacjent otrzymuje do wyboru zamki wyprodukowane z całkiem innych, przeważnie lepiej prezentujących się tworzyw, czyli głównie z ceramiki. Niektóre aparaty stałe są nawet niewidoczne na uzębieniu. Tworzy się je z drobnych, przezroczystych elementów ceramicznych, których z większej odległości naprawdę nie da się dojrzeć. To, jaki ostatecznie rozmiar będą posiadać zamki, zależy także na pewno od wielkości zębów pacjenta.

Dziś jednak każdy nowoczesny aparat ortodontyczny jest na tyle ładnym produktem, iż nikt nie powinien mieć żadnych obaw przed jego założeniem. Niektórzy ludzie mówią, że posiada on swój urok. Zdarza się, że może stać się wręcz stylowym dodatkiem i ciekawym uzupełnieniem naszego wyglądu zewnętrznego. Większość ludzi zwraca uwagę na nieładny wygląd zgryzu, ale ważniejsze jest to, iż złe ustawienie naszych zębów może prowadzić do szeregu innych dolegliwości a także problemów ze zdrowiem.

W pewnych sytuacjach krzywe zęby bywają źródłem powtarzających się bólów głowy. Bardzo często ma może również prowadzić do paradontozy lub nawet kruszenia się zębów. A czemu mamy się niepotrzebnie męczyć, gdy wszystkie te kłopoty możemy z łatwością przeskoczyć? W tym celu trzeba podjąć decyzję o zamontowaniu stałego aparatu ortodontycznego.

Źródło: Ortodoncja Chorzów