Wszelkie dokumenty to bardzo istotne rzeczy, jakie trzeba prawidłowo składować. Dokumenty powinny posiadać własne miejsce, jeżeli mamy je u siebie w domu. Bardzo dobrym wyjściem jest metalowa szafa na dokumenty. Takie szafy metalowe są efektywne a ponadto nadają estetykę w pomieszczeniu.

Jeżeli jesteśmy zmuszeni nasze dokumenty trzymać w domu, to będzie nam bardzo zależeć na tym, ażeby taka szafka nie wyróżniała się z pomieszczenia. Natomiast jeśli pracujemy w biurze a nie w domu to wtedy rozwiązaniem na trzymane papiery, jest szafa na akta. Nie ma znaczenia, czy trzymamy ważne dokumenty w mieszkaniu, czy też w pracy bardzo ważną rzeczą jest, aby je ochronić przed czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Powinniśmy też dodać, iż takie szafy na akta są najlepszą pomocą przy organizacji naszej pracy. Nie jesteśmy zmuszeni tracić czasu na szukanie dokumentów po różnych miejscach, tylko posiadamy w konkretnej szafce cały zestaw potrzebnych nam dokumentów. Klasyczny model tego rodzaju szafki ma, aż cztery półki, ale bez problemu możemy zamówić tego typu szafy o większej pojemności. W dodatku szafka na akta ma również możliwość dorobienia szuflad albo wysuwanych półek.

Taka szafka jest bardzo elastycznym przedmiotem, jeśli chodzi o użyteczność. Można dokręcać je do siebie, i wtedy znacznie zwiększamy pojemność naszej szafy na przechowywanie przedmiotów… szafy metalowe na dokumenty mogą stać bezpośrednio na podłodze, ale też jest możliwość je powiesić na ścianie. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu chcielibyśmy je umiejscowić, Należy je umieścić w takim miejscu, żebyśmy mieli pełną swobodę w zaglądaniu do papierów. Cechą takowych szaf, jest również, to, że mogą być wodoodporne, jak i ognioodporne. Zazwyczaj takie rodzaje szaf metalowych sprawdzają się w bankach bądź biurach prawniczych. Nie ma jednak zakazu posiadania tego rodzaju szafki w prywatnym domu, tak więc, jeśli mamy zamiar chronić nasze dokumenty, przed ewentualnym pożarem, to możemy taką szafę u siebie także zamontować. Na ogół wyróżnia się 4 typy szaf metalowych na akta.

Pierwszą grupą jest klasa A typ 1, do tej grupy zaliczamy szafki z blachy stalowej, na akta w biurze, drzwi otwierane 90 stopni. Te szafy mogą posiadać zamek elektroniczny albo szyfrowy. Typ 2 to przeważnie szafki, które znajdują się w kancelarii, czy urzędach. Cechuje je to, iż mają grubsze ściany aniżeli w zwyczajnych szafach. Typ 3 to głównie szafki na dokumenty tajne. To szafy dwupłaszczowe. Taka szafa ma zamek szyfrowany mechaniczny, a dodatkowo tego rodzaju szafka zabezpieczona jest przed prześwietleniem. Typ 4 takowych szaf to szafy pancerne metalowe. Ma dodatkowe zamki, wewnętrzne skrytki. Ma także wszelkie zabezpieczenia z typów 3. Tak więc wybór jest olbrzymi, trzeba tylko zastanowić się jaki rodzaj metalowej szafy jest nam potrzebny. Ceny takowych szaf znajdują się w przedziale od 400 złotych po 2500 tysiące.

Wszystko uzależnione jest od tego, jaki model metalowych szaf postanowimy wybrać a ponadto jaka wielkość jest nam potrzebna. Przy tworzenia projektu biura bardzo dobrze jest od razu wziąć pod uwagę na takie meble.